
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20.7 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -22 °C |
| Height | 4.7 mm |
| Depth | 5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 5 mm |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Gender | Male |
| Shielding | Unshielded |
| Connector Type | Connector, PCB, Signal, Tab |
| Wire/Cable Gauge | 20 AWG |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
| Insulation Diameter | 2.6 mm |
| Mating Tab Width | 1.8034 mm |
| Tab Thickness | 640 µm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Current Rating | 14 A |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 20 AWG to 16 AWG |
| Accessory Type | Tab |
Stock: 1236
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14362
Ext.Price$0.14362
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14362 | $0.14362 |
| 10 | $0.07181 | $0.71810 |
| 50 | $0.05524 | $2.76200 |
| 100 | $0.04249 | $4.24900 |
| 500 | $0.03857 | $19.28500 |
| 1000 | $0.03502 | $35.02000 |
| 3000 | $0.03107 | $93.21000 |
| 5000 | $0.02953 | $147.65000 |
| 10000 | $0.02806 | $280.60000 |
| 30000 | $0.02667 | $800.10000 |
| 50000 | $0.02534 | $1267.00000 |
